Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Požadavek na zvyšování informovanosti spotřebitele versus realita

Ochrana a zvyšování informovanosti spotřebitele je v dnešní době často skloňovaným pojmem. Pojmem, za kterým se skrývají neoddiskutovatelně přínosná opatření. Ochrana spotřebitele proti „šmejdům“, kteří podvodnými způsoby z lidí lákají peníze, ochrana spotřebitele proti výrobcům, kteří záměrně klamou nepravdivými informacemi. Kde je ovšem hranice smysluplných a pro spotřebitele přínosných nařízení?

V příštím týdnu nás europoslance čeká na plenárním zasedání Evropského parlamentu hlasování o návrhu zavedení povinného označování země původu masa u masných výrobků, které bylo koncem ledna schváleno poslanci Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu. Myšlenka na první pohled chvályhodná. Neměl by mít spotřebitel právo vědět jaké potraviny a odkud nakupuje? Určitě ano. V případě jednosložkových potravin jako jsou všechny druhy masa, vejce, mléko, ovoce či zelenina, kde není s dohledáním země původu problém, jednoznačně přínosné a žádoucí opatření. Ovšem v případě masných výrobků, které jsou vícesložkovými potravinami, se jedná o představu v praxi značně komplikovanou a pro konečného spotřebitele spíše matoucí. Proč? Ze zcela jednoduchého důvodu – dodavatelé se neustále mění.

Pro hodnocení masných výrobků jsou pro spotřebitele rozhodující dva faktory – kvalita a cena. Kvalita může být garantována i přes neznalost země původu všech jednotlivých složek výrobku. Na druhou stranu cena by se zavedením tohoto nařízení mohla radikálně změnit, a to právě z důvodu změn dodavatelů jednotlivých složek – jednou výrobce nakoupí maso u tuzemského dodavatele, jindy od dánského či německého. Co by to v praxi znamenalo? Pro výrobce zvýšenou administrativní zátěž a náklady na neustálou změnu obalů. To by se promítlo do konečné ceny výrobků. Ovšem ani pro spotřebitele by povinné uvádění informací neznamenalo jednoznačný přínos, ale mohlo by svést ke zmatení, neboť stejný výrobek by každou chvíli obsahoval jiné informace. V konečném důsledku by plošné nařízení znamenalo buď tisíce výjimek pro výrobky, kde se složení může měnit takřka na denní bázi, nebo neustálé změny obalů. Jednoduše řečeno více zmatků než užitku. Očekávané zvyšování informovanosti spotřebitelů by tak mělo efekt spíše opačný.

Samozřejmě, že existují výrobky, u kterých se složení dlouhodobě nemění. A v těchto případech, lze požadavek na označování splnit. Ale to už se v praxi děje nyní – na dobrovolné bázi, a tak by to dle mého názoru, ale i například dle názoru českého Ministerstva zemědělství, mělo také zůstat. Pokud se jednotliví výrobci rozhodnou, že chtějí země původu u masných výrobků označovat, je to zcela v pořádku. Poptávka po tomto typu informací ze strany spotřebitelů je v současné době naplňována například prostřednictvím označení, jako je Chráněné označení původu, Česká potravina či Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR. 

V oblasti potravinářství zajisté najdeme smysluplné požadavky na legislativní změny, které povedou k větší informovanosti i ochraně spotřebitele, a to jak z evropského, tak i z českého pohledu, ovšem zavedení tohoto opatření nepovažuji za jedno z nich.

Autor: Miroslav Poche | pátek 6.2.2015 18:15 | karma článku: 11,23 | přečteno: 423x
  • Další články autora

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma: 9,33 | Přečteno: 502x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma: 13,72 | Přečteno: 1681x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma: 7,04 | Přečteno: 291x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma: 10,99 | Přečteno: 230x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

CETA chtěla více času a veřejnou debatu

Asi největším tématem právě končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu bylo schválení obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou, které vyvolalo řadu kontroverzí.

16.2.2017 v 16:54 | Karma: 12,27 | Přečteno: 248x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 82
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1380x
Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.