Podpora vzdělávání je cestou ke zvyšování prosperity zejména v oblastech konfliktů

Investice do vzdělávání je investice do budoucnosti. Vzdělání se proto musí stát prioritou globální Rozvojové agendy po roce 2015, kterou připravuje Organizace spojených národů.

Rozvojová agenda po roce 2015 (Post-2015 global development agenda) je chystaný koncept cílů, dohod a závazků, týkající se udržitelného rozvoje, který na konci roku 2015 naváže na dosavadní program tzv. Rozvojových cílů tisíciletí. Právě vzdělávání považuji za jeden z klíčových bodů, na který by se měl koncept zaměřit. Zajištění rovného přístupu ke vzdělávání a odstranění vzdělávacích bariér obzvláště v oblastech zmítaných konflikty jsou pro nás evropské socialisty politickou agendou číslo jedna.

I přesto, že se od roku 2000 snížil počet dětí, které nechodí do školy, o téměř 50 procent, stále je celosvětově 58 milionů dětí bez přístupu ke vzdělávání. Jednu z největších bariér představují válečné konflikty. Nejenže v oblastech postižených konflikty se zvyšuje několikanásobně pravděpodobnost, že děti nebudou chodit do školy, ale pokud už tu možnost mají, stávají se školy často místem střetů. Globální agenda se jednoznačně musí zaměřit na hledání cest, jak dětem pomoci.

Zásadní otázky na téma vzdělávání byly položeny na semináři, který na konci května pořádala v Evropském parlamentu poslanecká frakce S&D. Globální agenda by podle evropských socialistů měla nejprve jasně zmapovat současný stav přístupu ke vzdělávání, definovat, jak právo na vzdělání bude integrováno do nové agendy a v neposlední řadě by měla přijít s návrhy alternativního řešení, jak pomoci dětem, které jsou oběti konfliktů.

Považuji za nezbytné stanovit si nové cíle, které povedou k rovnému přístupu ke vzdělávání, jelikož vzdělávání představuje důležitou cestu vedoucí ke snižování chudoby a zvyšování rozvoje i prosperity. Téma vzdělávání by se proto mělo stát i náplní agendy Světového humanitárního summitu, který se bude konat v roce 2016. Je třeba, abychom společně hledali jasné odpovědi na otázky, jak efektivně řešit problematiku, zajistit stabilní financování a poskytovat humanitární pomoc v postižených oblastech.

Autor: Miroslav Poche | pondělí 14.9.2015 11:01 | karma článku: 13,95 | přečteno: 103x