Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý hlas se počítá

25. 11. 2015 10:30:39
Příští volby do Evropského parlamentu v roce 2019 nově a jinak. To je záměr nového zákona, který jsme v parlamentu schválili v uplynulých týdnech.

Původní návrh sice obsahoval ještě ambicióznější změny, ale i tak považuji zákon jako celek za přínos. Hledat shodu a kompromis napříč politickým spektrem i jednotlivými státy je vždy náročný úkol a jinak tomu nebylo ani u volebního zákona, který by měl nahradit téměř 40 let starou původní normu. Jeho cílem je přiblížit se evropské politické realitě a reagovat tak na vývoj Evropské unie, kterým za uplynulá desetiletí prošla. To by mělo v prvé řadě vést ke zvýšení volební účasti, která má bohužel celoevropsky klesající charakter.

Vnímám jako důležitou snahu samotné volby více zatraktivnit, aby si lidé uvědomili, jak Evropská unie silně ovlivňuje dění v jednotlivých členských zemích, a že ve volbách nejde pouze o hodnoty jednotlivých národních stran, ale o priority v celoevropském kontextu. To je pro činnost Evropského parlamentu velmi důležité, ale samozřejmě to nijak nesnižuje význam hájení národních zájmů. I proto byl přijat požadavek na větší zviditelnění vztahu mezi národními stranami a evropskými politickými frakcemi, ke kterým se strany hlásí v rámci volební kampaně i na hlasovacích lístcích.

O tom, že finální podoba zákona se nehledala lehce, svědčí i fakt, že hlasování předcházela několikaměsíční debata. Bohužel i přesto se europoslanci na několika pozměňovacích návrzích neshodli a nebyl například přijat požadavek na rovnost žen a mužů v průběhu celého volebního procesu, což považuji za chybu. Genderově vyvážené kandidátní listiny by byly bezpochyby přínosným krokem. Hovořilo se například o použití metody zip, která je založena na stejném poměru mužů a žen a jejich střídavém pořadí na kandidátce.

Pozměňovací návrh, který naopak schválen byl, se týká nominace evropských stran na pozici předsedy Komise, tzv. „Spitzenkandidaten“. Ti by měli být nominováni nejméně 12 týdnů před volbami a upravena také byla hranice pro zvolení, která by měla zajistit zvýšení rovnosti šancí k získání mandátu. Ta by se měla pohybovat mezi 3 – 5 procenty. Nově se také například sjednocuje čas uzavření volebních místností napříč členskými státy.

Vítané zjednodušení a zatraktivnění vidím také v zavedení možnosti elektronické volby jako alternativy ke klasické papírové metodě. Právě možnost hlasovat elektronicky by mohla zvýšit volební účast. Nejenže se volby zatraktivní pro mladou „internetovou“ generaci, ale zároveň zjednoduší hlasování pro miliony Evropanů, kteří žijí mimo Evropskou unii a často se tak voleb neúčastní. Musí být však zajištěna naprostá bezpečnost dat a spolehlivost systému, bez toho to není možné.

Jsem také rád, že byl přijat požadavek naší frakce S&D na zavedení sdílení informací z národních systémů mezi jednotlivými státy, které by mělo předcházet dvojitému hlasování u občanů, kteří mají občanství více členských států či trvale žijí v zemi, ve které občanství nemají.

Věřím, že schválené změny se pozitivně odrazí ve volební účasti a stírání současných největších rozdílů volebních pravidel jednotlivých členských zemí k tomu přispěje. Samozřejmě jsem si plně vědom, že samotný volební zákon nezmění vnímání Evropské unie v očích veřejnosti. Je proto potřeba stále připomínat, jaké přínosy nám samotné členství přináší a proč je důležité, aby nám nebylo lhostejné, kdo v parlamentu hájí naše zájmy.

Autor: Miroslav Poche | středa 25.11.2015 10:30 | karma článku: 8.68 | přečteno: 549x

Další články blogera

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 232 | Diskuse

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 808 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 570 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 358 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 686 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1224

Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.