Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klima nelze restartovat a začít znovu a jinak

1. 12. 2015 15:59:14
V Paříži začala klimatická konference, na které se sešly špičky více než 190 zemí, aby společně hledaly řešení, jak předejít drastickým klimatickým změnám. Ty představují jedno z nejpalčivějších témat současnosti.

Očekává se, že na konferenci bude předložena nová globální úmluva, která bude mít za cíl snížení emisí skleníkových plynů a odvrácení hrozby nezvratných změn klimatu. I přesto, že jsou mezi námi tací, kteří se nás snaží přesvědčit, že globální oteplování je prázdnou mantrou ekologických fanatiků, fakta mluví jinak. Jestliže se zásadně nesníží produkce emisí, jedná se o zcela reálnou hrozbu. Sobecké zájmy jednotlivých zemí proto musí jít stranou. Bohužel neexistuje univerzální tlačítko, kterým bychom mohli planetu restartovat. Pokud budeme pokračovat takovým tempem, jako se to děje nyní, nebude již možné nastavený kurz zvrátit a následky pro planetu budou katastrofální.

Proto přichází jednotlivé zúčastněné země s vlastním závazkem, jak udržet globální oteplování pod hranicí 2°C. V případě České republiky to bude společný, poměrně ambiciózní, návrh Evropské unie, jehož cílem je snížení emisí CO2 o 20 procent do roku 2020 oproti roku 1990. Z celounijního pohledu se k tomuto cíli již slibně blížíme. V roce 2012 bylo snížení na 17,9 procentech. V boji proti emisím Evropská unie nechce polevovat ani v dalších desetiletích. Konkrétně se jedná o plán snížit emise CO2 o 40 procent do roku 2030 a do roku 2050 dokonce až o 80 procent. Dosáhnout toho chce především investicemi do zvyšování energetické účinnosti, využíváním energie z obnovitelných zdrojů a opouštěním fosilních paliv. Energetická politika EU jednoznačně patří mezi nejekologičtější ze všech zúčastněných zemí.

Zatímco Evropa má svoje záměry poměrně jasně vytyčené, ve zbytku světa tomu tak bohužel není. Otazník proto visí především nad přístupem zemí s rozvíjejícím se průmyslem. Ty sice v současné době nemají tak velkou ekologickou stopu, jejich ekonomiky však mnohdy velmi rychle rostou, což vede i ke stoupajícímu podílu na produkci emisí. Nenesou sice takovou vinu na současném stavu, pokud se na problematiku díváme historickou optikou, ale jejich chování je zásadní pro budoucí vývoj. Je proto naprosto nezbytné, aby v době, kdy například v Indonésii dochází k obrovské humanitární a ekologické katastrofě, která ovlivňuje ovzduší v celém regionu, se asijské státy postavily k problému čelem a neukazovaly pouze na západní země. Jejich postoj k těžbě fosilních paliv a pokračující výstavbě tepelných elektráren v regionu bude klíčový.

S tím ovšem souvisí otázka financování. Rozvojové země, ale například i Čína, žádají po zemích, které jsou historicky zodpovědné za znečištěné ovzduší, aby jim poskytly dostatečné prostředky na technologickou podporu a investice do rozvoje čistých technologií. Celkově by se mohlo jednat o částku až 100 miliard dolarů ročně. Finanční pomoc ale přicházela už i v letech minulých. Jen za rok 2014 Evropská unie a její členské státy daly k dispozici 14,5 miliardy eur, aby nejchudším a nejzranitelnějším zemím pomohly.

Tato konference má ambice stát se dalším Kjótem. Její závěry jsou nesmírně důležité. Jednoznačně prvním krokem ke zlepšení globální klimatické situace byla změna přístupu Spojených států, které po letech odmítání přijetí tvrdých podmínek na omezení emisí CO2 konečně přistoupily na podobně tvrdá opatření, jako jsou v Evropské unii. A nyní je nejvyšší čas, aby se stejně zodpovědně zachovaly i další státy.

Autor: Miroslav Poche | úterý 1.12.2015 15:59 | karma článku: 8.15 | přečteno: 431x

Další články blogera

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 232 | Diskuse

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 808 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 570 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 358 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 686 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1224

Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.