Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na cestě k digitální Evropě bez překážek a diskriminace

22. 01. 2016 14:50:16
Digitální revoluce mění současný svět. Mění způsob, jakým komunikujeme, užíváme služby, nakupujeme i pracujeme. A my musíme být připraveni držet krok a dohlížet na to, aby nikdo v tomto závodě nezůstal pozadu.

I proto jsme v Evropském parlamentu schválili usnesení a vyzvali Komisi, aby co nejrychleji přijala iniciativu o jednotném digitálním trhu, kterou představila loni v květnu. Strategie je postavena na souboru návrhů a opatření, které by především měly vést k odstraňování překážek, které nyní brání obchodování napříč evropskými státy a spotřebitelům znemožňují přístup ke zboží i službám na základě místa pobytu. Evropští spotřebitelé nemohou být nadále diskriminování formou tzv. geografického blokování, kdy obyvatelé jednoho státu nemají přístup k internetovým službám jiných zemí Evropské unie, ať už se jedná o nákupy digitálního obsahu či zboží z online obchodů.

Samozřejmě celkový dopad změn je daleko širší. A to nejen pro koncové spotřebitele. Nové možnosti a sjednocená pravidla povedou k růstu hospodářství celé osmadvacítky, vytvoření nových příležitostí pro podniky, podnikatele i spotřebitele a v neposlední řadě k tvorbě nových pracovních míst napříč evropskými státy. Jednotný digitální trh představuje jednu z nejpodnětnějších oblastí, která se dynamicky vyvíjí s potenciálem přinést evropské ekonomice významné finanční zisky.

Neméně důležité je, aby digitalizace pronikla i do veřejné správy na všech úrovních, což zvýší efektivitu její činnosti. Právě v oblasti e-Governmentu má Česká republika co dohánět. Dle indexu DESI (digitální ekonomika a společnost), který vydala Komise v únoru loňského roku, se Česká republika v oblasti digitalizace veřejných služeb nachází mezi státy evropské osmadvacítky až na 25. místě. S tím, že digitální ekonomika představuje budoucnost, souhlasí i česká vláda. Právě zlepšení pozice České republiky a celková podpora jednotného digitálního trhu je i jednou z priorit vlády Bohuslava Sobotky. Ta v srpnu loňského roku schválila Akční plán pro rozvoj digitálního trhu, který se zaměřuje na aktivity pro rozvoj digitální ekonomiky v příštích třech až pěti letech.

Samozřejmě jakékoliv změny, a digitální pokrok není výjimkou, s sebou přináší možné negativní dopady, které nesmíme přehlížet. V tomto případě zejména jistou formu sociálního vyloučení, pokud nebudou zajištěny rovné příležitosti pro všechny občany. Nejde jen například o to, aby všichni Evropané měli zajištěn přístup k rychlému internetovému připojení, ale zároveň musíme lidem pomoci naučit se v digitálním prostředí orientovat. Právě toto představuje pro nás, sociální demokraty, jednu z hlavních priorit. Stejně tak musí být kladen důraz na ochranu spotřebitelů i všech pracujících.

Digitální prostředí se stále vyvíjí a změny, které přicházejí s digitálními inovacemi, se promítají do všech aspektů našich životů. Musíme proto na tento pokrok reagovat, abychom mohli plně využívat všech příležitostí a podnětů, které nabízí. Na konci této cesty by měla stát silnější a konkurenceschopnější Evropa i Česká republika.

Autor: Miroslav Poche | pátek 22.1.2016 14:50 | karma článku: 9.38 | přečteno: 177x

Další články blogera

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 232 | Diskuse

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Filip Vajdík

Rychle žijme, než budeme taky dead!

Pořád někdo umírá. A já bych řek, že je potřeba ten život patřičně využít, ještě před tím, než budeme taky dead. Život je cesta z mámy do rakve. A mezi nimi se odehrává ten hlavní děj pro naše bytí!

23.7.2017 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Richard Mašek

Sociopat. Jak ho rozpoznat, a jak se ho zbavit.

Sociopat je nejnebezpečnější lidskou mutací, která existuje. Psychopat Vám dá rychle najevo, co je zač ale sociopat se tváří, jako váš nejlepší přítel nebo dokonce partner.

23.7.2017 v 21:17 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 810 | Diskuse

Jana Slaninová

Ekonomika v háji, lidské vztahy v háji: Konec světa jak jsme jej znali?

Máme na slovo vzaté odborníky na kde co. Nejvíce jsou slyšet hlasy, které mají jako výkladní skříň permanentní kritiku. Ale nabízí tito kritici něco jiného než kritiku samotnou? Umí nabídnout odborné a skutečně funkční řešení?

23.7.2017 v 18:18 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 571 | Diskuse

Martina Studzinská

Proč jsem se nestala milionářkou

Existují zhruba dva druhy lidí: Jedni peníze doslova přitahují a druzí jako by měli s hmotnými statky všeho druhu stejný pól magnetu. Prostě se odpuzují. Já patřím k těm druhým. Ke kterým patříte vy?

23.7.2017 v 17:02 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 358 | Diskuse

Libuse Palkova

Antisemitismus a dnešní islamofobie

Včerejší blog o tom, jak se v minulosti probouzely v lidech antisemitské nálady a jak to v určitých bodech připomíná dnešní islamofobii, mnohé čtenáře zaujal. Je to téma tak široké, že v jednom článku shrnout nelze.

23.7.2017 v 14:57 | Karma článku: 13.65 | Přečteno: 686 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1224

Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.