Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový návrh na ochranu autorských práv je návratem do století páry

9. 02. 2017 16:38:35
Evropský parlament bude v březnu projednávat návrh směrnice, která má za cíl modernizovat autorská práva a harmonizovat jejich podmínky v Evropské Unii.

Komise se snaží reagovat na rychlý rozvoj digitálního hospodářství, na nové online služby, a měnící se potřebu chránit zájmy autorů audiovizuálního a textového obsahu. Záměr je určitě správný, nicméně předložený návrh určitě není ideální. Evropská unie by určitě neměla na ochranu autorského práva rezignovat. Legislativa v této oblasti musí držet krok se změnami, které přináší rozvoj internetu, sociálních sítí a digitálních technologií. Je však otázka, jestli to s čím přichází Komise, skutečně odpovídá potřebám dnešní doby. Některé návrh nových opatření jsou totiž návratem do století páry.

Směrnice především zavádí nové poplatky a přidává povinnost provozovatelů online služeb vytvořit opatření na vyhledávání obsahu porušujícího autorská práva. Je sice pravda, že se předpokládá řada výjimek. Například se rozšiřuje akademikům a dalším výzkumníkům, mimo jiné i vysokoškolským studentům, možnost využívat bezplatně licencovaný obsah, což je bezesporu správné. Nicméně návrh, aby vyhledavače platili za odkazy a citace textů, zejména novinové články, přes které se uživatelé k nim snáze dostanou, je absurdní. V současné době vyhledávače fakticky zdarma poskytují službu, respektive reklamní prostor, který vede k větším příjmům vydavatelů díky větší návštěvnosti. Je tedy skutečně v zájmu autorů, blogerů nebo vydavatelů, kterým jde především o vyšší čtenost, aby kvůli nové regulaci došlo k omezení nebo dokonce zrušení těchto vyhledávacích nástrojů? Zkušenost z Německa a Španělska, kde podobné zpoplatnění zavedli, ukazuje, že to pouze vedlo k utlumení těchto služeb a k okamžitému prudkému snížení čtenosti a návštěvnosti některých webů, což dopadlo především na méně známé vydavatele a provozovatele a vedlo až k jejich zániku. Podle mého názoru taková opatření nikomu neprospívají. Pro lidi, kteří se kreativním odvětví působí, to může být navíc velmi omezující. Výsledkem tak bude pouze zakonzervování zkostnatělých obchodních metody velkých mediálních domů.

Nešťastná je také snaha přenést nové povinnosti na provozovatele online služeb, aby zavedli opatření na ochranu autorských práv. Nová opatření obsahuje především článek 13 směrnice. Podle něj by pak každý text, video, hudební záznam nebo fotografie musela být filtrována a monitorována provozovateli online služeb, jestli nemají obsah podléhající autorským právům. Provozovatelé by pak byli právně odpovědní za nelegální obsah. Ve výsledku by tak směrnice postihla především inovativní a kreativní evropské tvůrce pracující v malých, ale dynamicky se rozvíjejících společnostech, které bychom měli aktivně podporovat, ne vytvářet nové překážky pro jejich rozvoj. Jestli všichni, kdo pracují se sdíleným nebo přebíraným obsahem, budou muset zavést opatření k identifikaci autorských práv a platit za úryvky textu, citace, fotografie nebo jiný audio-vizuální obsah, tak to totiž dopadne především na začínající a menší podniky. Dostát všem povinnostem na identifikaci nelegálního obsahu je nákladné i pro velké společnosti jako Google. Obávám se, že pro menší podniky může být tento krok zcela likvidační.

Určitě je třeba zajistit férový podíl na zisku majitelům autorských práv. Nesmí to ale ničit malé a střední evropské podniky působící v tomto odvětví, které hraje v naší ekonomice stále větší roli. Musíme najít lepší cestu podobně, jako jsme to už dokázali u dohody na odstraňování nepravdivých zpráv na Googlu, nebo stávajícím omezením nemravných zisků mobilních operátorů za roaming. Tyto změny sociální demokraté dokázali prosadit v Evropském parlamentu i přes značný odpor nadnárodních společností. Podobně bychom měli přistupovat k ochraně autorských práv. Pevně věřím, že se nám v Evropském parlamentu podaří návrh pozměnit a že kolegové se budou při hlasování řídit zdravým rozumem a odmítnou ty části směrnice, které by pouze nesmyslně zabrzdili rozvoj digitálního odvětví v Evropě.

Autor: Miroslav Poche | čtvrtek 9.2.2017 16:38 | karma článku: 13.78 | přečteno: 914x

Další články blogera

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1532 | Diskuse

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 232 | Diskuse

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 173 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andrea Kostlánová

Jak si Stavka myslela, že Manstein prchá přes Dněpr na Západ ( jaro 1943)

Charkov padl do rukou bolševiků 16.2.43, a Hitler toho měl již dost. Rozhodl se, že navštíví Mansteina na frontě, aby osobně vyhodnotil jeho velitelské schopnosti ( ještě žádného velitele, který utrpěl takové sériové porážky,

23.7.2017 v 20:37 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 634 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Jak se hroutila Amerika a jak jsem toho byl svědkem

Po celý můj život je Amerika " papežem imperialismu ", nenáviděným světovým četníkem či vysmívaným loserem, jenž odchází na smetiště dějin.

23.7.2017 v 20:32 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 577 | Diskuse

Beata Krusic

Je tak krásný hrát si...........

Třeba být na chvilku Indián. Jarda Dušek kdesi řekl, že nás Indiáni vnímají jako podivné bytosti. Např. ve vztahu k dešti. Když na nás prší, tak se prapodivně krčíme, znervozníme, křeníme se u toho a jsme totálně rozhozeni.

23.7.2017 v 20:21 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 145 | Diskuse

Josef Nožička

Bursíkův LES – danajský dar pro Kalouska?

Při brouzdání internetem a pročítání zpráv ohledně toho, co se na naší politické scéně událo po dobu, kdy jsem pobýval u moře, mě asi nejvíc zaujala informace o volební spolupráci stran TOP 09 a LES.

23.7.2017 v 20:02 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 459 | Diskuse

Ondřej Mrázek

Kterak zlá Káča chtěla svrhnout Putina

Rotující káča aneb fidget spinner se staly tak populární, že se jich chytila propaganda. Jak ta ruská, tak ta česká, protiruská. Lidovky čelí okurkové sezóně článkem o tom, jak chtějí zlí Rusové dětem novou hračku zcenzurovat.

23.7.2017 v 16:09 | Karma článku: 22.81 | Přečteno: 594 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1224

Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.