Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč potřebujeme evropštější Evropu

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, přednesl svoji první řeč k poslancům Evropského parlamentu o stavu Unie.

Podle očekávání se nosným tématem projevu stala otázka migrační krize, se kterou se Evropa v posledních měsících potýká. V projevu zazněly důležité pasáže, které se týkaly poslání a hodnot, které by Evropa měla naplňovat. A také konstatování, se kterým nemohu nic jiného než souhlasit, že Evropská unie má mnoho slabostí, ale bez ní by byl náš kontinent daleko slabší. Juncker podotkl, že v současné Evropské unii není dostatek Evropy a v samotné Unii není dostatek unie. Rychle zapomínáme, nevidíme nebo nechceme vidět přes plot našeho dvorečku. Migraci do EU nezastavíme a musíme ji čelit všichni společně, ploty nám na to opravdu stačit nebudou. I proto Juncker připomněl vlastní uprchlickou historii Evropy i jednotlivých států a zdůraznil, že právo na azyl je jedno z nejdůležitějších evropských práv. Samozřejmě si všichni uvědomujeme, že Evropa nemůže vyřešit všechnu mizérii světa, ale je nutné se na věci dívat správnou perspektivou.

Je nepopiratelné, že hovoříme o bezprecedentním počtu uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí, ale musíme si uvědomit, že tvoří pouhých 0,11 procenta celkové populace Evropské unie. Evropa je stále vnímána jako místo stability a solidarity a země, které jsou zasaženy migrační krizí nejvíce, tedy především Řecko, Itálie a Maďarsko, nemohou být nechány této krizi na pospas. Evropské státy musí být vůči sobě i uprchlíkům solidární a já podporuji návrh nového relokačního schématu, podle kterého by mělo být přijato celkově 160.000 lidí, namísto původních 40 tisíc. Rada neboli členské státy, budou o osudech těchto dalších 120.000 lidí rozhodovat již příští pondělí. Návrh stálého mechanismu představí Komise na počátku roku 2016 a bude součástí nového balíčku k migraci.

Svalování viny jednoho na druhého a ukazování prstem neprospívá naprosto nikomu a je často znamením jisté bezradnosti politiků. Proto jednoznačně potřebujeme vytvořit ucelenou agendu o migraci a musíme začít současnou situaci řešit, otevírat legální cesty pro uprchlíky a umožnit jim pracovat již od prvního dne. Ve všech krocích musíme mít na mysli otázku lidskosti a lidské důstojnosti.

Zazněl také návrh Komise na uvolnění 1,8 miliard eur na nový fond, který by se měl zabývat řešením krize v Sahelu, protože jak Juncker zdůraznil, bez řešení vojenských konfliktů nelze migraci ukončit a je třeba cílit také na Sýrii a Libyi.

Nejen samotná problematika migrace byla tématem projevu, i když jednoznačně jí byla věnována největší část. Velmi jsem ocenil Junckerův přístup k Ukrajině, kdy tuto zemi veřejně podpořil a upozornil Moskvu, že východní hranice Unie jsou nedotknutelné. Bohužel už se nezmínil o neustále oddalované smlouvě o volném obchodu právě s Ukrajinou.

Dalším velkým tématem je klimatická konference v Paříži. Velmi správně zaznělo upozornění, že pokud se nebudeme důsledně snažit snížit emise skleníkových plynů, budeme čelit nejen imigrační krizi způsobenou válkou, ale i imigrační krizi způsobenou změnou klimatu, která bude mít mnohem větší rozsah než krize současná.

Juncker se také věnoval ekonomickým otázkám. Připomněl, že hospodářská krize ještě není za námi, protože v EU je stále 23 milionů lidí bez práce a společenství je velmi zadlužené. Zaznělo například také dokončení opatření pro zdaňování zisků firem v zemi, kde se zisk vytvoří či pokračování vyjednávání k Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství, které by mělo být transparentní, ovšem nelze předem zveřejňovat vyjednávací pozice. V tomto ohledu považuji za naprosto zásadní, že nesmíme připustit snížení evropských standardů na žádné úrovni.

Autor: Miroslav Poche | čtvrtek 10.9.2015 14:38 | karma článku: 11,27 | přečteno: 1807x
  • Další články autora

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma: 9,33 | Přečteno: 502x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma: 13,72 | Přečteno: 1681x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma: 7,04 | Přečteno: 291x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma: 10,99 | Přečteno: 230x | Diskuse| Politika

Miroslav Poche

CETA chtěla více času a veřejnou debatu

Asi největším tématem právě končícího plenárního zasedání Evropského parlamentu bylo schválení obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou, které vyvolalo řadu kontroverzí.

16.2.2017 v 16:54 | Karma: 12,27 | Přečteno: 248x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 82
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1380x
Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.