Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Energetická chudoba – hrozba, o které se příliš nemluví

4. 05. 2016 14:48:37
Jedním z problémů, kterému se v České republice v současné době nevěnuje tolik pozornosti, jakou by si zasloužil, je tzv. energetická chudoba. Přitom se dotýká celé Evropy.

Co se vlastně za tímto pojmem skrývá? Směrnice Evropského parlamentu říká, že energetická chudoba nastává tehdy, když domácnost nemůže vytopit byt na teplotu 18 až 21°C za cenu, kterou si může finančně dovolit. Přitom však musí být zachovány další základní služby.

Přestože většina obyvatel naší republiky může žít v domnění, že se jich energetická chudoba netýká, opak se zdá být pravdou. Dle statistik Evropské komise energetická chudoba ohrožuje v České republice přibližně 20 % obyvatel, což je velmi vysoké číslo. Na hraně energetické chudoby jsou především lidé v rizikových domácnostech, tj. lidé v důchodovém věku, kteří bydlí ve špatně zateplených velkých domech nebo vícedětné domácnosti s rodičem samoživitelem. Nejčastěji energetická chudoba souvisí s vysokými cenami energií, zastaralým a neefektivním způsobem vytápění, nedostatečnou izolací domů a nízkými příjmy.

Je samozřejmě krok správným směrem, že v České republice vznikl institut energetického ombudsmana při ERÚ, ale u tohoto opatření bychom rozhodně neměli skončit, pro řešení problematiky není dostatečné. EU si musí klást za cíl zjednodušení celého systému. Je potřeba, aby kterýkoli zákazník si sám dokázal porovnat informace o cenových tarifech, což je v současné době vzhledem k složitosti popisu cenových tarifů téměř nemožný úkol. Navíc musí existovat jednoduchý návod, který zákazníkovi umožní odstoupit od smlouvy a přejít k jinému dodavateli.

Od začátku svého mandátu tento úkol v Evropském parlamentu prosazuji a budu prosazovat i nadále. V nedávné době se europoslancům ze sociálnědemokratické skupiny, které jsem členem, podařilo prosadit návrh zprávy o ochraně spotřebitelů energie, kde jsou konkrétní požadavky mj. zákazu podomního prodeje – uzavíraní smluv s dodavateli energie nebo zjednodušení změn dodavatelé služeb. Mé další úsilí směřuje k tomu, aby téma energetické chudoby bylo zahrnuto do směrnice o Energetické efektivitě, která se bude projednávat na podzim tohoto roku. Dalším důležitým úkolem je zlepšení evidence domácností, které se s energetickou chudobou potýkají. Z údajů Ministerstva práce a sociálních věcí sice vyplývá, že příspěvek na bydlení, ve kterém je obsažen příspěvek na energie, pobírá 11 % domácností, avšak dle odhadů stejného ministerstva je v ohrožení až dvojnásobek. Je proto naprosto nezbytné ochránit skupinu lidí, která je energetickou chudobou ohrožena a vytvořit ucelený systém opatření, který bude schopen riziko do budoucnosti omezit. Pokládám za důležitý úkol sociální demokracie nejen v České republice, ale i v celé Evropě vytvořit cílený program, který by nabídl podporu rodinám ohroženým energetickou chudobou investovat do opatření na snížení jejich spotřeby. Jako dobrý vzor nám může posloužit program Zelená úsporám, který by se jenom upravil tak, aby adresně řešil problém energetické chudoby.

Statistiky dávají jasný signál, že problematiku energetické chudoby nesmíme podceňovat a přehlížet. Vždyť přece k našim klíčovým heslům patří jak spravedlnost, tak i solidarita. Odhaduje se, že v Evropě se energetická chudoba dotýká 50 až 125 milionů Evropanů. A to rozhodně není číslo, nad kterým bychom mohli mávnout rukou.

Autor: Miroslav Poche | středa 4.5.2016 14:48 | karma článku: 11.25 | přečteno: 747x

Další články blogera

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 330 | Diskuse

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1575 | Diskuse

Miroslav Poche

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

31.3.2017 v 13:45 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 241 | Diskuse

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 178 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Přemysl Čech

Byl, je a bude milován - Michael Hutchence (+ 22.11.1997)

Ano, dnes je tomu jíž 20 let, co nás opustil a navždy odešel do muzikantského nebe, jak by možná mnozí napsali do nekrologu, frontman a dvorní textař skupiny INXS Michael Hutchence. Odešel milován ve věku pouhých 37 let.

22.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 495 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 425 | Diskuse

Tomáš Flaška

Měli bychom být za invazi v roce 1968 vděční

"Československo by mělo být Sovětskému svazu za rok 1968 vděčné: historie pražského jara." Tento článek vyšel v den návštěvy prezidenta Zemana v Rusku na serveru Zvezda.

21.11.2017 v 16:09 | Karma článku: 37.77 | Přečteno: 1194 | Diskuse

Jiří Turner

Konverze od ateismu k ateismu

Moudrost náboženství by měla patřit celému lidstvu, i těm nejracionálnějším z nás, a zasluhuje, aby si jí i její největší odpůrci zaobírali. Náboženství je příliš užitečné a vlivné, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím.

21.11.2017 v 15:23 | Karma článku: 12.85 | Přečteno: 479 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1228

Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.