Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko se musí naučit předcházet vzniku odpadů

31. 03. 2017 13:45:29
Státy evropské osmadvacítky vyprodukují ročně miliony tun odpadu. Významná část odpadu přitom stále končí na skládkách nebo je spalována.

Změnit tento trend má vize oběhového hospodářství, kterou v minulém týdnu schválil Evropský parlament. Cílem je posunout Evropu blíže k efektivnímu a obnovitelnému hospodářství, aniž by bylo ohroženo životní prostředí. Tedy nejen řešit samotné nakládání s odpady, ale také se zaměřit na efektivnější využívání zdrojů a surovin a optimalizaci výrobních procesů.

Musíme si stanovovat nové ambiciózní cíle a já vítám, že se to v návrhu podařilo. Evropský balíček obsahuje celou řadu změn. Jednou z nich je například snížení objemu odpadu, který končí na skládkách, a to na 5 procent do roku 2030. Já osobně se domnívám, že ukládání odpadu na skládky by mělo být zcela zakázáno, ale i toto snížení vnímám jako velmi pozitivní snahu současnou situaci řešit. Stejně tak vítám i vyšší cíle pro omezení jednotlivých druhů odpadů a také zvýšení povinnosti recyklovat komunální odpad, a to až na úroveň 70 procent v roce 2030. V této oblasti nevidím problém, aby Česká republika závazkům dostála, protože již disponujeme poměrně kvalitní a rozvinutou sítí sběru odpadu.

Mnohem větší výzvou bude ale předcházení vzniku odpadů, a to se týká nejen České republiky. A pokud to se zaváděním oběhového hospodářství myslíme opravdu vážně, je toto ten bod, na který se opravdu musíme intenzivně soustředit. I podle hierarchie odpadové politiky stojí závazek snižování produkce odpadů na vrcholu pomyslného žebříčku. Spotřebitelé se musí naučit, jak efektivně zacházet s výrobky a minimalizovat množství odpadu. Je třeba začít se chovat zodpovědněji a především poskytnout spotřebitelům informace, co toto chování obnáší. Samozřejmě se nejedná jen o odpad produkovaný domácnostmi, který tvoří jen část celkového množství. Musíme především zahájit diskuzi s firmami a velkými obchodními řetězci, jak snížit množství používaných materiálů a obalů. Přechod k oběhovému hospodářství znamená příležitost pro celkovou přeměnu ekonomiky. Odpady totiž představují zdroje, které mohou významně pomoci evropské ekonomice dostat se zpět na cestu zeleného růstu. Když už je odpad vyprodukován, měli bychom ho maximálně využít dál. Díky oběhovému hospodářství by evropská ekonomika mohla ročně ušetřit zhruba 600 milionů tun materiálů, které nyní končí jako odpad, a to buď formou recyklace, nebo opětovného využití.

Pozitivní příklady tohoto přístupu můžeme vidět v praxi již nyní. Levně nakoupený odpad může sloužit jako adekvátní náhrada nákladného materiálu. Ukazuje se, že se jedná o investice s velice rychlou návratností, která propojuje nejen ekonomický výhodnost, ale i ekologický aspekt. Příkladem může být jistý britský obchodní řetězec, který jako první v Evropě používá autobusy na biometanový plyn z potravinového odpadu. Dle propočtů řetězce se návratnost této investice pohybuje v řádu dvou až tří let. Ale nemusíme chodit za hranice, abychom našli pozitivní příklady. Česká republika je sama zdrojem nových inovací, o které mají zájem i další státy. Ukázkou inovativního projektu může být například nový patentovaný způsob recyklace PET lahví, jehož licenci si již zakoupila polská firma. Věřím, že nových obdobných projektů bude dále přibývat, a to i díky této evropské iniciativě, a dosáhneme změny v přístupu k produkci i zpracování odpadů, abychom za pár let neskončili zavaleni odpadem.

Autor: Miroslav Poche | pátek 31.3.2017 13:45 | karma článku: 5.61 | přečteno: 241x

Další články blogera

Miroslav Poche

Účinnost na prvním místě

Hlavní prioritou Evropské unie v oblasti energetiky je přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Nejefektivnějším způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout a šetřit energetické zdroje je zvyšování energetické účinnosti.

26.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 330 | Diskuse

Miroslav Poche

Svůj díl odpovědnosti v boji proti terorismu musí přijmout všechny arabské země

Začátkem týdne přerušilo několik arabských zemí diplomatické vztahy s Katarem. K Saudské Arábii, Egyptu, Bahrajnu, Spojeným arabským emirátům, Jemenu a Maledivám se čerstvě připojilo také například Jordánsko.

9.6.2017 v 17:58 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 1575 | Diskuse

Miroslav Poche

Euronest řešil otázky další spolupráce se zeměmi Východního partnerství

Budoucnost Východního partnerství, iniciativy, jejíž základy byly položeny během českého předsednictví, byla jedním z témat kyjevského meziparlamentního zasedání Euronestu.

23.2.2017 v 16:29 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 178 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Premiér cestovatel

Stabilita Libanonu je důležitá pro celkovou stabilitu regionu. Ta je obecně křehká – stačí málo a oheň je „na střeše“.

22.11.2017 v 0:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 24.06 | Přečteno: 431 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 415 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 1257 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 1016 | Diskuse
Počet článků 82 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1228

Jsem poslancem Evropského parlamentu, v minulosti jsem působil v rámci Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstva třetí městské části. Vystudoval jsem Provozně ekonomickou fakultu ČZÚ a Fakultu sociálních věd UK. Zastupoval jsem organizaci OSCE na misích v Bosně a Hercegovině a v Kosovu, na ministerstvu zahraničí zaštiťoval komunikaci s komisí OSN pro lidská práva a na ministerstvu zemědělství vyjednával o liberalizaci obchodu v rámci EU a CEFTA. Soukromě jsem podnikal v oblasti cestovního ruchu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.